2025/03/06
Parodos „Bakakay“ uždarymo renginys: ekskursija ir tyrimų pristatymas

2025 m. kovo 6 d. 18 val. galerijoje „Atletika“ vyks parodos „Bakakay“ uždarymo renginys – ekskursija su menininkėmis Stéphanie Baechler ir Sara Bjarland bei pranešimų programa, kurioje bus pristatyti parodą lydintys tyrimai.

Parodą lydinčiuose tyrimuose liečiama nejaukos ir vaikiškumo problematika bei su ja susiję brandos ir nebrandos, formos ir beformiškumo klausimai. Pavadinimas „Bakakay“ nuorodo į lenkų rašytojo Witoldo Gombrowicz kūryboje vystytą spaudimo įgyti socialinį pavidalą temą. Tyrėjus domina tiek pozityvūs vaikiškumo aspektai, asocijuojami su formos ir identiteto atvirumu, takumu, eksperimentiškumu, tiek infantilumas, reiškiniai siejami su eskapizmu, dėmesio trūkumu. Jie gilinasi į istorines ir asmenines praeitis, jų rekonstravimo būdus, komplikuoto paveldo temas.

Parodos uždarymo vakarą 2025 m. kovo 6 d. 18 val. pradės ekskursija su joje dalyvaujančiomis autorėmis Stephanie Baechler ir Sara Bjarland galerijoje „Atletika“. Po jos renginys persikels į SODAS 2123 projektų erdvę, kur bus galima pasiklausyti Bakakay collective (Monika Kornilova, Artūras Mitinas) tyrimo pristatymo, po jų Lukas Mykolaitis pristatys savo tyrimą pavadinimu „Geležiniai vartai“. Pristatymų programą pabaigs Alinos Kalachovos tyrimo „Piliečių dalyvavimas Vilniaus kultūros paveldo plėtroje“ pristatymas. Visi uždarymo programos renginiai, išskyrus Luko Mykolaičio pristatymą, vyks anglų kalba.

Bakakay collective (Monika Kornilova, Artūras Mitinas) savo pranešime praskleis daugiasluoksnę pastato bei rajono istoriją teminėje vaikiškumo, paveldo ir istorinės atminties perspektyvoje. Pastato, kuriame įsikūrusi galerija „Atletika“, istoriją formavo internatinės mokyklos vaikams su intelekto sutrikimais steigėjai, filantropai, architektai, darbuotojai ir auklėtiniai. Apylinkės socialinis peizažas dramatiškai keitėsi per pastaruosius du šimtmečius, vienuolynams ir sodams užleidžiant vietą kalinimo įstaigoms, internatui, jėgos struktūrų buveinėms. Tyrėjai ieško galimybės pažvelgti į asmenines ir bendruomenines praeitis, atrandant santykį tarp atitolusių praeities ženklų ir aktyvių, dabartį formuojančių procesų.

„Geležiniai vartai“ – tai Luko Mykolaičio pranešimas, pristatantis 2022 m. pradėtą meninį tyrimą. Pasitelkus ėjimo ir stebėjimo praktikas, visa Kauno teritorija atsiskleidžia kaip savotiška žaidimų aikštelė, kurioje istoriniai faktai, išlikę artefaktai ir archyviniai dokumentai persipina su autoriaus vaikystės išgyvenimais. XX a. pradžioje Rusijos imperijos palikti geležinės tvoros fragmentai vis dar randami išbarstyti po visą miestą. Ši tvora tyrime tampa įrankiu keliauti laiku bei simboliu, leidžiančiu kalbėti apie nepatogią istorinę atmintį, nesaugumo jausmą ir vyriškumo sampratą. Jungiant fotografiją, video medžiagą, prisiminimus, piešinius ir kitas įvykių fiksavimo priemones bandoma suprasti, kaip praeities geopolitinės reverberacijos veikia dabartį, kaip globalūs istoriniai įvykiai persipina su asmenine istorija, ir kuo čia dėtas, atrodytų, nekaltas užsiėmimas – drugelių kolekcionavimas.

Alina Kalachova tyrime „Piliečių dalyvavimas Vilniaus kultūros paveldo plėtroje“ kalba apie piliečių dalyvavimo kultūriniame gyvenime virsmą nuo 1948 m. iki šių dienų – kaip piliečių dalyvavimas iš kultūrinės teisės, kaip vienos iš žmogaus teisių, virto sudėtinga kultūros paveldo išsaugojimo, visuomenės dalyvavimo ir ekonominių procesų sistema. „Piliečių dalyvavimas Vilniaus kultūros paveldo plėtroje“ niuansuotai apžvelgia platų formatų, kuriais Vilniaus gyventojai įsitraukia į kultūros paveldą, lauką ir pateikia įžvalgų apie galerijos „Atletika“ situaciją tiriamame kontekste. Pristatyme apžvelgiamas didelės apimties kultūros teisių Lietuvoje tyrimo projektas, kuriame 2024 m. dalyvavo Europos humanitarinio universiteto studentai ir dėstytojai, Lietuvos pilietinės visuomenės aktyvistai, taip pat tarptautiniai kultūros paveldo profesionalai ir ekspertai. 




Parodos uždarymo programa 2025 m. kovo 6 d.

18.00 Ekskursija su menininkėmis Stephanie Baechler ir Sara Bjarland galerijoje „Atletika“ (anglų k.).
18.45 Bakakay collective (Monika Kornilova, Artūras Mitinas), pranešimas (SODAS 2123 projektų erdvė, anglų k.)
19.15 Lukas Mykolaitis „Geležiniai vartai“, pranešimas (SODAS 2123 projektų erdvė, lietuvių k.)
19.45 Alina Kalachova „Piliečių dalyvavimas Vilniaus kultūros paveldo plėtroje“ pranešimas (SODAS 2123 projektų erdvė, anglų k.)

Parodoje dalyvaujantys menininkai – Stephanie Baechler, Sara Bjarland, Ina Budrytė, Polyrabbit Duplicate, Monika Kornilova, Simonas Nekrošius, Artūras Mitinas, Hanna Umin.
Parodos kuratoriai – Bakakay collective (Monika Kornilova, Artūras Mitinas).
Tyrėjai – Saulė Ziziliauskas, Monika Kornilova, Artūras Mitinas, Lukas Mykolaitis.
Dizainerė – Izabelė Žepnickaitė.

Paroda veikia 2025/02/07 – 03/15
Ketvirtadieniais ir penktadieniais 16.00–19.00, šeštadieniais 14.00–18.00.

Adresas: galerija „Atletika“, Vitebsko g. 21, Vilnius.
Įėjimas į visus renginius ir parodą nemokamas, be registracijos.

Organizatoriai – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTMKS) ir Bakakay collective. LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Rėmėjas – Suomijos Respublikos ambasada Vilniuje.