2019/12/30
„Atkirtis kompromisui“. Roberto Narkaus performansas

Esame visuomenė, kurioje gebėjimas susitarti yra labai vertinamas, nors dažnai tai veda į status quo, štilį, galios pusiausvyrą, tereiškiančią progresyviai augančią politinę įtampą, klimato kaitą, socialinę neteisybę.

Ar iš tiesų menininkai yra vizionieriai, vedantys pažangos keliu? Globalinių krizių, technologinio progreso bei visuotinės automatizacijos akivaizdoje iš meno tikimasi itin daug. Jis turi būti ir poetiškas, ir politiškas. Norint įveikti politinės vaizduotės nepakankamumą, visuomenei reikalingi nauji naratyvai, legendos, įkvepiančios išlyginti poliarines prieštaras tarp turinčių galią ir atstumtųjų, akumuliuoti dialogą tarp lokalių bendruomenių, meno pasaulio ir kitų socialinių sferų.

Hiper-komunikacijos bei spiečiaus būsenoje pavienis prieštaravimas negali pakreipti bendros judėjimo trajektorijos, vedančios susinaikinimo link. Kompromisinis sprendimas nebeįmanomas, o radikalūs, revoliuciniai veiksmai sistemos nebeveikia. Protestai, aktyvistų iniciatyvos tampa kasdieniu pramoginiu reiškiniu, aktualiu tik patiems įsitraukusiems. Ekonominio atsakymo į susidariusią situaciją nėra, žmogiškosios emocijos ir įkūnyta komunikacija tampa esminiu mezginiu produkcijos ir vartojimo cikle. Automatizuotos, kompiuterizuotos bei robotizuotos kalbos kontekste poetinis kalbėjimas yra kaip niekad svarbus. Kaip prasimušti pro technokratinį gaubtą ir rasti būdų kalbėtis tiesiai su žmogiškąja esybe? Ar menas vis dar gali įkvėpti pokyčiams ir naujoms idėjoms?

Menininkas Robertas Narkus, bendradarbiaudamas su kolegomis iš Vilniaus dailės akademijos Doktorantūros katedros – Valentinu Klimašausku bei Marta Frėjūte – bei VDA studentų atstovybe, taip pat su visais norinčiais, kviečia į atvirą posėdį – pokalbių šou, skirtą manifesto sąvokos skrodimui. O gal manifestas vis dar gyvas?

Robertas Narkus savo praktiką apibūdina kaip „aplinkybių vadybą atsitiktinumų ekonomikoje“.
Menininkas jungia įprastumą ir absurdą taip tyrinėdamas suveriniteto, ekonomikos, technologijų geismo ir senėjimo (angl. obscoloscene) sąvokas. Robertas Narkus įkūrė menininkų dienos centrą „Autarkia“, o šiuo metu studijuoja VDA doktorantūros skyriuje.

Performansas 2019 m. gruodžio 30 d. 19 val. (Vitebsko g. 23, 304 kambarys, Vilnius)

Renginį organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga.
Daliniai rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.