2020/12/23
„Linijos ir raukšlės“. Jurga Barilaitė

Nuo 2020 m. gruodžio 23 d. „Atletika“ kartu su Jurga Barilaite kviečia pasivaikščioti parodos „Linijos ir raukšlės“ maršrutais, pakeliauti nuorodomis, tik šį kartą mažiau įprastu formatu – skaitmeniniu leidiniu. Šis leidinys, Barilaitės sukurtas kartu su dizainere Gaile Pranckūnaite, pristatomas kaip „pdf“ dokumentas – parodos gyvo pristatymo įžanga.

„Linijos ir raukšlės“ yra Barilaitės vystomo tęstinio projekto „Gyvųjų sapnai ir mirusiųjų svajonės“ antroji dalis. Ankstesnė tyrimo medžiaga buvo pristatyta kaip paroda „Kaulai ir nuosėdos“ galerijoje „Artifex“ 2019 m. rudenį, o po metų menininkė ketina pateikti baigiamąją projekto versiją pavadinimu „Ginklai ir slėptuvės“.

„Linijos ir raukšlės“ – tai virsmų, procesų, susijungimų ir skilimų garsai ir vaizdai. Garso ir vaizdo objektai išreiškia garso ir raidės, kaip simbolio, kuris reiškiasi žmogaus kūne ir veide, ieškojimą, paslapties atradimą ir užmiršimą. Tai foto ir video koliažai bei istorijų archyvas, taip pat gyvai atliekami (ne)ritualiniai veiksmai ir performansai. Menininkė kuria magiškos geometrijos, psichogeografijos žemėlapių brėžinius senovinėmis ir naujomis formomis, jos pačios vadinamus „mėlyno šniūro“ piešiniais. Šie piešiniai atliekami senuoju braižymo įrankiu, skirtu brėžti tiesioms linijoms, vizualizuojant persipinančius fizikos ir gyvenimo eksperimentus.

Pasakojimo griaučiai:

Atrama ir apsauga
Iracionalus veiksmas – mojavimas rankomis ir kojomis
Pasaulio paslaptis ir jos užmarštis
Įrašyta tamsiose linijose ir raukšlėse
Suodžiai, grafitas ir deimantai
Nuosėdos ir amžina, visur dalyvaujanti anglis
Pasiteisinimas, kad šalta ir skauda nugarą
Kosminiais spinduliais ir kvantiniais tuneliais
Keliaujanti dzirkstelīte*
Įžengia dainuojantis karalius
Falcetas virpina balso klosčių kraštus
Visos mūsų paslaptys prasideda nuo abėcėlės
Garsas ir raidė
Mūsų ginklai ir slėptuvės
(Jurga Barilaitė 2019)

„Dailininkas išsiduria akis
Nupaišęs beždžionėlės mirusios šypseną“
(Iš Aurio Radzevičiaus eilėraščio X. Mačiau ir juodraštį, kuriame dar buvo išbraukti žodžiai „Virpantis riaumojimas“)
* Kibirkštėlė (latvių k.)

Jurga Barilaitė (g. 1972 m. Vilniuje), 1990 – 1996 m. studijavo tapybą Vilniaus dailės akademijoje, nuo 1996 m. aktyviai dalyvauja šiuolaikinio meno lauke. Menininkė kuria videofilmus, performansus bei instaliacijas naudodama platų išraiškos priemonių spektrą. Dažnai nagrinėja moters tapatybės temą bei jos vaidmenį visuomenėje, kūriniuose pasitelkdama savo kūną. Barilaitės darbų yra įsigijusi Lietuvos nacionalinė galerija, Mo muziejus bei meno kolekcininkai Lietuvoje, Vokietijoje, Švedijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Latvijoje ir kitur.

Kviečiame susipažinti su virtualia paroda nuo 2020-12-23
Dokumento nuoroda

Menininkė Jurga Barilaitė
Kuratorė Marija Repšytė
Mokslinis konsultantas Dr. Karolis Tamošiūnas
Fotografija Guoda Diržytė, Vidmantas Ilčiukas, Jurga Barilaitė, Elena Juzulėnaitė
Dizainerė Gailė Pranckūnaitė
Vertėja ir kalbos redaktorė Aleksandra Fominaitė
Padėka visiems prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo: Danui Aleksai, Agilei Mažonaitei, Lijai Markūnaitei, Mikui Jarašiūnui, Dianai Barnard

Organizatorius Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga
Partneris Alytusbiennial
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba