2025/04/03–05/17
„Nemylimi“. Felicia Honkasalo & Sam Williams

„Augalas, turintis pasakojimo galią, radikaliai keičia suvokimą apie juslumą, judėjimą, dauginimąsi ir reprezentaciją – ne mažiau svarbu ir tai, kad jis ištrina ribas tarp veikėjo ir aplinkos.“¹  

 

2025 m. balandžio 3 d. 19 val. galerijoje „Atletika“ atidaroma paroda „Nemylimi“, pristatanti debiutinį bendrą menininkų Felicios Honkasalo (Suomija) ir Sam Williams (Jungtinė Karalystė) kūrybinį projektą. Paroda veiks iki gegužės 17 d., o gegužės 16 d. vyks filmų peržiūros vakaras – programa, kurią parinko patys menininkai.

Parodoje „Nemylimi“ piktžolės figūra atgyja per filmų, fotografijos, koliažų, tekstų ir efemerų derinį, randantį sau erdvės tarp muziejinio herbariumo, gotikinės fantazijos, vaikystės pasakų ir mėgėjiško teatro.

Pasak Richardo Mabey, žymiausio Didžiosios Britanijos gamtos rašytojo, piktžolės – net ir daugelis įsibrovusių svetimžemių augalų – kažką duoda mainais. Jos suželia apleistose vietose, kurias mes sukūrėme. Jos užima vietą jautresnių augalų, kuriuos mes išstūmėme ar sunaikinome. Jų gebėjimas augti pačiose nedraugiškiausiose aplinkose – subombarduotame mieste ar sienos plyšyje – atneša laukinės prigimties idėją ten, kur jos paprastai nebūtų. Jos yra paradoksalios – nors prisitaiko prie žmogaus veiklos ir nuo jos priklauso, jų užsispyrimas ir atsisakymas paklusti mūsų taisyklėms paverčia jas maištingomis, įkūnijančiomis tikrąją laukinės prigimties esmę.

Pristatoma laikais, apibūdinamais kaip pasaulio pabaiga, paroda „Nemylimi“ tyrinėja tapatybę, transformaciją ir nepastebėtųjų atsparumą, kviesdama žiūrovus įžvelgti grožį ten, kur dažnai matoma tik panieka ar atmetimas.

Felicia Honkasalo gyvena ir dirba Helsinkyje, Suomijoje. Ji yra įgijusi magistrantūros laipsnį Helsinkio Menų universiteto laiko meno katedroje bei bakalauro laipsnį fotografijos srityje Londono Menų universitete, Jungtinėje Karalystėje. Jos kūryba buvo eksponuojama Suomijoje ir kitose šalyse tiek personalinėse, tiek grupinėse parodose, rodyta tarptautiniuose kino seansuose. 2019 metais leidykla „Loose Joints“ (JK) išleido jos pirmąją monografiją „Grey Cobalt“. Honkasalo kūryba tyrinėja atminties ir istorijos santykį bei gyvenimo ir mirties, žmogaus ir gyvūno ribas. Ji siekia kritišku ir poetiniu požiūriu kvestionuoti nusistovėjusius mąstymo modelius ir skatinti naujus pasaulio suvokimo būdus. Menininkė dažnai bendradarbiauja su kitais menininkais ir mokslininkais. Pastaruoju metu jos darbai buvo eksponuojami Sinne galerijoje, Helsinkyje, Suomijoje (2024), Sema Nanji Šiuolaikinio meno muziejuje, Pietų Korėjoje (2023), Turku meno muziejuje, Suomijoje (2022), Helsinkio bienalėje, Suomijoje (2021), Rygos tarptautinėje šiuolaikinio meno bienalėje, Latvijoje (2020).

Sam Williams – menininkas, kurio kūryba apima videomeną, koliažą, choreografiją, garsą ir rašymą. Jo nuolatiniai tyrimai orientuoti į daugiarūšių sąveikų, ekologinių sistemų, kūno kaip pasaulio ir liaudies mitologijų temas, siekiant atrasti galimybes kurti dabartinius ir būsimus gyvenimo būdus, kuriuose žmogus nėra centrinė ašis. Sam gyvena ir kuria Londone, kur yra reziduojantis menininkas Somerset House Studios. Jo darbai buvo pristatyti įvairiose kultūros institucijose, tarp jų – Chisenhale galerija, Arnolfini, Baltic39, Siobhan Davies Dance, Somerset House, Tate Britain, Studio Voltaire ir South Kiosk (Jungtinė Karalystė), She Will (Norvegija), Kino Arsenal, Akademie der Kunst, Tanzhalle Weisenberg ir B3 Biennale (Vokietija). Menininkas dalyvavo rezidencijose Rupert meno ir edukacijos centre Lietuvoje (2022 m.), PRAKSIS Osle (2018 m.), o 2021 metais buvo atrinktas kaip vienas iš dešimties menininkų, dalyvaujančių Wysing Arts Centre Syllabus – alternatyvioje, pačių menininkų kuruojamoje edukacinėje programoje.

Kūrinių sąrašas

Be pavadinimo
2025
Skaitmeninė spauda ant dirbtinio šilko
4 x 135cm x 385cm

Botaninio troškimo pasekmės pagal Liuciją
2025
Vieno kanalo skaitmeninis video su garsu, 9m 37s
Scenarijus – Felicia Honkasalo ir Sam Williams
Igarsinimas – Bernadeta Lukošiūtė
Animacija – Sam Williams ir Ole Magnus Saxegård
Garsas – Jussi Liukkonen
Waterphone – Jussi Liukkonen
Garso įrašymas – Garso Generatoriai
Vertimas – Paulius Balčytis

Nemylimi
2025
Vieno kanalo skaitmeninis video su garsu, 23m 52s
Scenarijus, režisūra, montažo režisūra – Felicia Honkasalo ir Sam Williams
Vaidina – Lavinia Co-Op, Joanne McCarthy
Prodiuserė – Priya Palak
Operatoriai – George Nicolaides ir Sam Williams
Apšvietimas – Benjamin Leggett
Kostiumai – Allen & Adcock
Makiažas – Jenny Glynn
Scenografija: Danny Hyland
Scenografijos asistentai: Nia Samuel Johnson ir Tom Hope
Operatoriaus asistentas: Dante Garcia
Garso įrašas: Rory Smith
Garso režisierius: Jussi Liukkonen
Spalvų korekcija: Anibal Castaño
Lietuviški titrai: Lina Rukevičiūtė

Parodos tekstas – Juliet Jacques
Grafinis dizainas – Monika Janulevičiūtė
Vertimas – Rosana Lukauskaitė
Techninio įgyvendinimo vadovė – Neda Rimaitė

Padėka – Romai Auškalnytei, Rūtai Radušytei, Jakub Dubaniewicz, Helen Hamilton, Somerset House Studios, The Rio Cinema, TIN Café ir John Hunnex iš Londono gamtos istorijos muziejaus.

Parodos atidarymas – 2025 m. balandžio 3 d. 19.00–21.00 val. Šios parodos atidarymas yra renginio OPEN SODAS. Piktžolės programos dalis.

Paroda veikia – 2025 m. balandžio 4 – gegužės 17 d., ketvirtadieniais, penktadieniais 16.00–19.00 val., šeštadieniais 13.00–17.00 val.

Adresas: Atletika, Vitebsko g. 21, Vilnius.
Įėjimas į parodą ir renginius nemokamas.

Parodą organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTMKS). LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Parodą remia Nordic Culture Point ir TAIKE.

Šaltiniai:
(1)  Lara Karpenko & Shalyn Claggett: Strange Science: Investigating the Limits of Knowledge in the Victorian Age.